Czym jest profil zaufany (eGO)?

Profil zaufany (eGO) działa jak podpis elektroniczny, jego założenie oraz utrzymywanie jest zupełnie darmowe. Dzięki niemu możesz potwierdzać swoją tożsamosć w internecie, co pozwoli Ci na sprawdzanie, przesyłanie oraz podpisywanie elektroniczne dokumentów w serwisach urzędowych (np. ePUAP, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, CEIDG).

Profil zaufany zawiera Twoje zweryfikowane i zabezpieczone dane, dzięki temu jesteś wiarygodny i nikt nie będzie się pod Ciebie podszywał.

Profil zaufany możesz założyć w każdej chwili, wystarczy, że posiadasz numer PESEL. Najszybciej i bez wychodzenia z domu zrobisz to poprzez internetowe konto bankowe. Jeśli Twój bank nie oferuje takiej możliwości, załóż profil zaufany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub osobiście w punkcie potwierdzającym. eGO ważny jest przez 3 lata, po upływie terminu ważności możesz przedłużyć go na kolejny okres.

Zakładanie profilu zaufanego

  • jeśli posiadasz certyfikat kwalifikowany przejdź na stronę Profilu Zaufanego i kliknij w prawym górnym rogu "Zarejestruj się",
  • wybierz opcję "Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym",
  • wypełnij formularz i kliknij "Zarejestruj się",
  • w wyznaczone miejsce wpisz otrzymany sms-em kod autoryzacyjny,
  • wyświetli się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków, jeśli je wykonasz — kliknij "Potwierdź wykonanie kroków" (Twój Profil Zaufany został założony),
  • zaloguj się na stronie Profilu Zaufanego wybierając opcję "Zaloguj za pomocą certyfikatu kwalifikowanego"

Punkty potwierdzające to wybrane instytucje i banki, w których osobiście potwierdzasz swoje dane użyte przy złożeniu wniosku o Profil Zaufany.

Lista punktów potwierdzających